LAHANA YETİŞTİRİCİLİĞİ 

Serin iklim sebzesi olan lahana memleketimizde sonbahar ve ilkbahar arasında kış sebzesi olarak tüketilir. Hasadı ise genellikle sonbahar erken donları başlamadan yapılır. Lahana yetiştiriciliği için en uygun sıcaklık 15-21 C derece arasıdır. 15 C derecenin altında ve 21 C derecenin üstünde gelişme oldukça yavaşlar. –2 , -3 C derece ve altındaki sıcaklıklarda fideler zarar görür. Baş bağlama devresinde fazla olmayan düşük sıcaklıklara dayanıklıdırlar. Tohum çimlenme sıcaklığı 8-11 C derecedir.

 

LAHANA YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TOPRAK İSTEKLERİ                                   

 Lahana; organik maddece zengin, killi-tınlı ve milli topraklarda bol ürün verir. Erken ürün almak için kumlu, kumlu-tınlı topraklar tavsiye edilir.

 

LAHANA FİDELERİNİN YETİŞTİRİLMESİ

Bu amaçla hazırlanan soğuk yastıklara lahana tohumları metrekareye 5 gr. hesabıyla serpme olarak Şubat-Mart aylarında serpme veya sıraya ekilir. 1000 adet bitki için 8-10 gr., 1 dekar için 20-50 gr. tohum gerekir. Bu amaçla 20-30 m2’lik bir yastık yeterlidir. Atılan tohum üzerine 1-2 cm kalınlığında harç konur, hafifçe bastırılır ve sulanır.

 

Fide yetiştirirken sıcaklık 12 C derecenin altına düşmemelidir. Yastığa sık ekim yapılmamalıdır. Çimlenme 10 C derecede 15 gün içinde, 20 C derecenin üzerindeki sıcaklıklarda 1 haftada meydana gelir.

 

Fide üretim süresi 35-60 gün kadardır. Dikim zamanına kadar yabancı ot temizliği, sulama, hastalık ve zararlılarla mücadele yapılmalıdır.

 

FİDELERİN ESAS YERLERİNE DİKİLMESİ VE GELİŞMESİ:

 

a) Tarla Hazırlığı:

Sonbaharda dekara 3-4 ton ahır gübresi verilen toprak 25-30 cm derinlikte sürülür. İlkbaharda 5-10cm derinlikte işlenerek tırmık ve diskaro ile tesviye yapılır. Karık usulü dikilen fidelerin; tek sıralı yetiştiricilikte masura genişliği 25-30 cm., çift sıra yetiştiricilikte 60-100 cm olmalıdır. Sıra üzerleri ise 40-50 cm. genişliğinde olmalıdır. Sıra arası mesafe azaldıkça daha küçükbaşlı lahanalar meydana gelir. Ancak daha çok ürün alınır

 

b) Fide Dikimi:

Fideler tohum ekiminden 5-7 hafta sonra 5-10 yapraklı olarak dikilmeye hazırdırlar. Fide dikilirken aşağıdaki hususlara dikkat edilmelidir.

    - Fide sökümü için yastıklar bir gün evvel sulanmalıdır.

    - Fidelerin kök ve yaprakları seyreltilmelidir.

    - Fide; en alt yaprağın 1-2 cm. altından toprağa dikilmelidir.

 

BAKIM İŞLERİ:

Lahananın gelişme devrelerinde hasata kadar yapılacak başlıca bakım işleri; çapa, sulama, gübreleme, bozulmuş yaprakların alımı ile hastalık ve zararlılarla mücadeleden ibarettir.

 

SULAMA:

Fide dikiminden sonra kurak şartlarda en geç iki gün ara ile 2-3 defa arka arkaya su vermek iyi gelişme sağlar. Bitki; gelişme dönemine girdikten sonra toprak ve iklim şartlarına göre normal olarak bir hafta arayla sulama yapılmalıdır

 

Çapalama:

Birinci çapa; fideler gelişmeye başladıktan veya dikimden 1-3 hafta sonra yapılmalıdır. İkinci çapa; birinci çapalamadan 3-4 hafta sonra yapılır. Bozulmuş, kurumuş dip yapraklar da bu sırada alınmalıdır. İkinci çapadan sonra azotlu gübrelerin 1/3’ü (Amonyum sülfat) 15 kg. şerbet şeklinde verilebilir.

Üçüncü çapa; ikinci çapadan yaklaşık 1 ay sonra 3. Çapa yapılmalıdır. Amonyum sülfat’ın 15 kg.lık kısmı bu çapadan sonra şerbet şeklinde verilmelidir. 

          

GÜBRELEME:

TANK SIRALAMASI
Sırasıyla ÜRÜN ADI İÇERİK
1 GOLDEN WET PH DÜŞÜRÜCÜ- YAYICI YAPIŞTIRICI
2 GOLDENMIX BİTKİ BESİNİ
3 İNSEKTİSİT BÖCEK İLACI
4 FUNGUSİT MANTAR İLACI  (Ayrı bir kapta karıştırdıktan sonra)
 
GOLDEN WET
İlaçlama suyunun PH sını düşürür, ilacın bozulmasını önler. İlaçlar bitkiye uygulandıktan sonra ilacın yaprağa yayılmasını sağlar, yapraktan akmasını önler.
100 LİTRE SUYA
50 CC
BOOLTEX

Toprak pH sını düşürür. Demir, Fosfor ve fosfatların alımını kolaylaştırır. Toprakta bulunan kireci bitki tarafından alınabilir kalsiyuma çevirir, kireci giderir. (Yararlı toprak pH sı 6.4 tür )

SEZON BAŞINDA İLK SULAMADA UYGULAYIN....

DÖNÜME
1 KG
GOLDENMIX 1. uygulama Çiçeklenmeden önce hasat ve sonuna kadar 15 gün aralıklarla 3 uygulama yapılır. 100 LİTRE SUYA
150 cc
200 cc
GOLDEN ÇİNKO Çiçekten önce 1. uygulama yapılır. Daha sonra çinko eksikliği görüldüğü dönemlerde 2. uygulama yapılır. 100 lt suya
50-75 cc
COMPLEX Organik Esaslı Damla sulama - Salama sulama gübresi.
İlk sulamada veya Meyve teşekkülünden hemen sonra.
DÖNÜME
5 - 7 KG
GOLDEN DROP

GOLDEN DROP FOSFOR

Sezon Başında

golden drop dengeli

Sezon Ortasında

GOLDEN DROP POTAS 

Hasattan 45 gün önce

DÖNÜME
600 -1.800 GR
GOLDEN POTAS Çiçek öncesi ve meyveli dönemde 15 gün ara ile 3 uygulama 100 lt suya
200-250 cc
 
Bitki Besin Noksanlıkları ve arazları ve NOKSANLIK RESİMLERİNİN TAMAMINI ANLATAN Ceviz yetiştiriciliğini İNCELEYİNİZ.

 

Lahanalarda sonbaharda dekara 3-5 ton ahır gübresi toprağa verilmelidir. İlkbaharda gerekirse dekara 1-3 ton ahır gübresi verilerek toprağa 10-15 cm. derinliğinde karıştırılır. Ahır gübresi taze olursa lahana sineği ve lahana kelebeği zarar yapar. Ortalama olarak azotlu gübrelerden (amonyum sülfat) dekara 40-50 kg. , fosforlu gübrelerden (süper fosfat) dekara 40-50 kg, potasyumlu gübrelerden (potasyum sülfat) dekara 20-30kg. hesabıyla verilebilir.                                    

 

Fosforlu gübrenin tamamı,potaslı gübre ve azotlu gübrenin 15 kg.ı fide dikimi ile beraber verilmelidir. Azotlu gübrenin 15 kg.ı 1. Çapadan sonra, kalan 15 kg.ı 2. Çapalamadan sonra şerbet şeklinde verilebilir.

 

Bitkinin gelişme durumuna göre azotlu gübreler şerbet şeklinde verilmelidir. Ancak bunun yerine ahır gübresinden hazırlanmış şerbetin verilmesi de iyi netice verir.

1- Azot noksanlığında; yapraklarda sararma ve kızarma olur, başlar küçük kalır.

2- Fosfor noksanlığında yapraklar koyu yeşil renklidir. Alt tarafta damarlar morlaşır. Yapraklar dökülebilir.

3- Potasyum noksanlığında yaprak damar aralarında kıvırcıklaşma başlar, yaprak rengi açılır, sararır, kahverengine döner, zamanla yaprak kurur.

En uygun gübreleme toprak analizi ile yapılacak olan gübrelemedir.

 

HASAT:

Dikimden 3-5 ay sonra hasat yapılır. Bu süre lahana çeşitlerine, iklim ve toprak şartlarına bağlı olarak değişir.

Hasat zamanı; baş lahanalarda çeşit karakterine göre sıkı ve parlak bir hal aldığında yapılmalıdır.    Hasat; soğuk bölgelerde bir defada yapılmalıdır. Çünkü hasat gecikirse soğuktan çatlamalar oluşur, kalite ve verim düşer.

 Hastalık veya zararlı etkisiyle, Zayıf ve Yorgun olan bitkiye, tek başına ilaç vermeyin, Strese sokmayın.
Strese giren ağaç bir hafta on gün kendine gelemez, ürün geç yetiştirir, pazar kaybolur.
Ürününüz ucuza satılır.
Her ilaçlamada, muhakkak GOLDEN WET ve GOLDENMIX le beraber ilaç verin.

ÜRÜNLERİMİZİ ZİRAİ İLAÇ BAYİLERİNDEN veya      www.TarimMarketi.com     dan TEMİN EDEBİLİRSİNİZ